KAZIMIERZ DOLICHER – PILOT POLSKICH SIŁ POWIETRZNYCH NA ZACHODZIE I ROYAL AIR FORCE

Trudne czasy pandemii 2020 r. wstrzymały naszą przewodnicką działalność popularyzującą historię, bezpośrednio w terenie. Kontynuacja planowana jest na wiosnę 2021 r.

Jednak GROUND AVIATION nieprzerwanie prowadzi kwerendy, w ramach regionalnych badań historycznych miasta Puszczykowa i sąsiednich gmin, w tym poszukiwania nieznanych dotąd miejsc spoczynku naszych lotników. Owocem ostatnich ustaleń jest zlokalizowanie nigdzie nie ujętego i niezewidencjonowanego położenia grobu kapitana Kazimierza Dolichera, pilota wojny obronnej 1939 r., Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii i późniejszego oficera Royal Air Force – Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii.

Kazimierz Dolicher urodził się 9 grudnia 1918 r. w Chomęcicach, oddalonych niecałe 7 km na północny-wschód od podpoznańskiego Puszczykowa.

Kształcił się w Poznaniu. Uczęszczał do znanego Prywatnego Humanistycznego Gimnazjum im. Adama Mickiewicza.

Swoja karierę postanowił związać z lotnictwem. W 1937 r. wstąpił do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. W 1939 r., po wybuchu wojny Kazimierz Dolicher i podchorążowie z jego rocznika zostają w trybie przyspieszonym promowani na stopień podporucznika lotnictwa. Była to XIII Promocja Szkoły Podchorążych Lotnictwa. Kilka dni później świeżo promowany ppor. pilot Kazimierz Dolicher wraz z kolegami znalazł się w składzie nowo sformowanej Rezerwowej Eskadry Rozpoznawczej. Eskadra wyposażona w samoloty liniowe PZL.23 A “KARAŚ” etapami zostaje ewakuowana do Rumunii.

W pierwszych miesiącach 1940 r. ppor. pil. Kazimierz Dolicher przedostaje sie do Anglii.

Tam latał bojowo w składzie 316 Dywizjonu Myśliwskiego “Warszawskiego” i 308 Dywizjonu Myśliwskiego “Krakowskiego”. Samoloty tej ostatniej jednostki, Supermarine Spitfire, nosiły oznaczenie kodowe ZF. Z tego powodu dywizjon zwany był nieformalnie “Zefirami”.

Grupa pilotów 308 Dywizjonu Myśliwskiego “Krakowskiego” . Drugi od prawej stoi porucznik pilot Kazimierz Dolicher. ( Belgia, październik 1944 r. )
Zdjęcie udostępniam za zgodą i dzięki uprzejmości Pana Alexandra Gucwy.

Do dzisiaj w zasobach Imperial War Museum w Londynie znajduje się pamiątka po por.pil. Kazimierzu Dolicherze. To film z lotu bojowego, który wykonał w dniu 19 sierpnia 1944 r. na niszczenie celów naziemnych, pojazdów. Film utrwalony został kamerą pokładową jego samolotu Supermarine Spitfire.

Po zakończeniu II Wojny Światowej por.pil. Kazimierz Dolicher zostaje w Anglii. Pracuje początkowo jako menażer w branży optycznej, a następnie wstępuje do Królewskich Sił Powietrznych Royal Air Force. Znany jako latający precyzyjnie, doświadczony ex-spitfire pilot. W 1952 r., na kursie squadron leader-ów, w bazie lotniczej RAF South Cenney Kazimierz Dolicher zdobywa prestiżową nagrodę Clarkson Trophy za indywidualną akrobację na samolocie Harvard. Anglicy wspominali: (…) Nagrodę zdobył zachwycający, mały pilot, bardziej znany jako “Dolly (…). W 1962 r. zdobył srebrny certyfikat. Jako instruktor szkolił młodych adeptów brytyjskiego lotnictwa wojskowego RAF.

Kpt. pil. Kazimierz Dolicher został również utrwalony na taśmie filmowej. Możemy zobaczyć go w kilkusekundowym, ujęciu, w angielskim filmie dokumentalnym z 1962 r. pt. “RAF Recruit training; The New Men”. Widoczny jest w kabinie szybowca, podczas procedury lądowania wraz z uczniem.

W 1973 r. flight lieutenant Kazimierz Dolicher opuścił szeregi Royal Air Force, przechodząc w stan spoczynku. Postanowił powrócić do Ojczyzny. Zmarł w dniu 17 listopada 1999 r. i został pochowany na cmentarzu w Niepruszewie, 13 km na zachód od Poznania.

Na jego grobie, w małym podpoznańskim Niepruszewie, widnieje wizerunek samolotu Supermarine Spitfire, jego ukochanego “Zefira” z 308 Dywizjonu Myśliwskiego “Krakowskiego”, na którym walczył i któremu poświęcił wojenny okres swojego życia.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!

Post scriptum:

O lokalizacji grobu oficjalnie poinformowałem portal “Niebieska Eskadra” celem aktualizacji i wprowadzenia nowych danych o odnalezionym miejscu spoczynku polskiego lotnika.

error: Kopiowanie niedozwolone!!