Robert Kiszkurno

Rodowity Poznaniak, mieszkaniec podpoznańskiego Puszczykowa z wyboru, badacz i popularyzator historii z zamiłowania.
Trwale i emocjonalnie związany z ukochanym Poznaniem, podpoznańskim Puszczykowem i Wielkopolską. Tutaj rodzili się, żyli, pracowali i walczyli moi przodkowie.
Pradziadek – podoficer – walczył w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 i wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920.
Brat babci – uczeń poznańskiego gimnazjum – w 1939 roku aresztowany przez hitlerowców, osadzony w Forcie VII, wysłany, a następnie zamęczony w obozie Mauthausen-Gusen.
Brat prababci – podoficer – żołnierz 2 Korpusu Polskiego generała Andersa walczył w kampanii włoskiej 1943-1945, w tym w boju o Monte Cassino.
Dziadek – oficer – dowodził batalionem piechoty Wojska Polskiego w ostatnich dniach bitwy o Festung Posen w lutym 1945 roku.
Brat dziadka – podoficer – w 1945 roku uczestnik bitwy o zdobycie Berlina zginął w ostatnim dniu walk o stolicę III Rzeszy.
Moim przodkowie po 1945 roku zmuszeni do opuszczenia Wileńszczyzny osiedli w Poznaniu.
Historia była zawsze obecna w naszym domu, z czasem stała się częścią mnie, pasją życia, dlatego postanowiłem się nią dzielić z innymi.
Uczestnicy moich spacerów mówią, że przekazuję wiedzę w sposób bardzo interesujący i wyjątkowy. Takie opinie to największa i niewymierna nagroda dla przewodnika
Jestem emerytowanym żołnierzem zawodowym Wojska Polskiego.
Studiowałem Prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Posiadam wieloletnie doświadczenie dydaktyczne, zdobyte w Siłach Zbrojnych R.P. podczas prowadzenia ćwiczeń, wykładów i zajęć profilaktycznych.
Uczestniczyłem na stanowisku dowódczym w międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych.
Lotnictwo, to dziedzina, której poświęciłem wiele lat życia, początkowo w ramach hobby, później zawodowo, służąc w polskim lotnictwie wojskowym, a po przejściu do rezerwy w lotnictwie cywilnym Wielkiej Brytanii. Moja lotnicza pasja trwa do dziś.
Uczestniczyłem w operacjach zabezpieczenia miejsc lądowania i bazowania samolotów prezydentów państw europejskich podczas pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny ( 1997 ) i 1000-lecia Zjazdu Gnieźnieńskiego ( 2000 ). Już za granicą przyjmowałem samoloty delegacji prezydenckich i rządowych, podczas szczytu członków sojuszu N.A.T.O. w Newport w Wielkiej Brytanii ( 2014 ).
Ukończyłem kurs organizowany przez Uniwersytet Birmingham dotyczący historii i początków brytyjskiego lotnictwa wojskowego.
Odnalazłem w zasobach archiwalnych Bristol Archives zdjęcie grupy lotników z czasów Bitwy o Anglię. Na zdjęciu, wśród stojących pilotów rozpoznałem porucznika pilota Stanisława Skalskiego. Na mój wniosek zagraniczne archiwum uzupełniło opis o nazwisko polskiego asa lotnictwa:
https://archives.bristol.gov.uk/records/40519/1%5Bg%5D
Odnalazłem w Wielkiej Brytanii grupowe zdjęcie szkolne, wykonane w 1903 roku przed budynkiem Królewskiej Szkoły Realnej Bergera w Poznaniu. Na zdjęciu, wśród uczniów, rozpoznałem młodego Arkadego Fiedlera oraz Felka Szmita, przyszłego artystę. Odnalezione przeze mnie zdjęcie jest jedyną, znaną i zachowaną szkolną fotografią grupową z młodym Arkadym. Kopię zdjęcia osobiście przekazałem w darze dla Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, gdzie jest eksponowana:
http://www.fiedler.pl/news,pl,158.html
Występowałem z autorskim referatem na konferencji popularno-naukowej „Historia Skrzydłami Malowana”,organizowanej corocznie w Koszalinie przez Fundację Historyczną Lotnictwa Polskiego. Moje wystąpienie zostało wydane drukiem:
https://gk24.pl/historia-skrzydlami-malowana-wyjatkowa-konferencja-w-koszalinie/ar/12128798
Poszukuję i fotografuję nieewidencjonowane miejsca pochówków-grobów polskich lotników. Zdjęcia mojego autorstwa można znaleźć na portalu “Niebieska Eskadra”:
https://niebieskaeskadra.pl/m/?control=8&id=2000&title=wladyslaw-kaminski
https://niebieskaeskadra.pl/m/?control=8&id=6752&title=olgierd-dowbor-musnicki
https://niebieskaeskadra.pl/m/?control=8&id=8030&title=stefan-kazmierczak
https://niebieskaeskadra.pl/m/?control=8&id=4732&title=ludwik-pluta
https://niebieskaeskadra.pl/m/?control=8&id=8172&title=kazimierz-dolicher
https://niebieskaeskadra.pl/m/?control=8&id=8144&title=aleksander-wankowicz
https://niebieskaeskadra.pl/m/?control=4#
Zainicjowałem akcję oznakowania miejsca katastrofy lotniczej i śmierci ppor.pil. Jerzego TOKARSKIEGO w Wirach koło Poznania, w miejscu ogólnodostępnym:
https://www.ground-aviation.pl/katastrofa-lotnicza-wiry-kolo-poznania-1958/
https://www.ground-aviation.pl/nowe-lotnicze-miejsce-pamieci-zaistnialo-w-wirach-kolo-poznania/
https://www.ground-aviation.pl/stowarzyszenie-pilotow-wojskowych-lotniska-krzesiny/
Zainicjowałem akcję upamiętnienia czasowego miejsca pochówku rozstrzelanych członków polskiego podziemia niepodległościowego, działającego po 1945 r. a położonego w lesie koło Puszczykowa:
https://www.ground-aviation.pl/nowe-miejsce-pamieci-pod-poznaniem/
Poraz pierwszy w przestrzeni publicznej zasygnalizowałem konieczność ratowania zrujnowanego domu na terenie Puszczykowa koło Poznania. Dom w okresie międzywojennym był właśnością dr Kazimierza Nenckiego, dyrektora Wielkopolskiej Wytwórni Samolotów ” SAMOLOT” w Poznaniu-Ławicy. Budynek, dzięki formalnym działaniom lokalnego stowarzyszenia “Aktywne Puszczykowo” został formalnie uznany decyzją za zabytek. Odnaleziona i odczytana przeze mnie nazwa domu “WILLA EUGENIA” od tej pory używana jest w decyzjach i dokumentach konserwatorskich, jako oficjalna nazwa willi. Moja strona internetowa “Śladami Puszczykowa i okolic” oficjalnie figuruje w rubryce “Bibliografia” w karcie ewidencyjnej tego zabytku w dokumentacji Powiatowego Konserwatora Zabytków w Poznaniu:
http://aktywnepuszczykowo.pl/willa-eugenia-wpisana-do-rejestru-zabytkow/
Zainicjowałem i koordynowałem społeczną akcję ratowania i renowacji, stojącego w Puszczykowie od czasów II Wojny Światowej, jednoosobowego, niemieckiego schronu betonowego “EIN MANN BUNKER”. właściciele lokalnych firm, nieodpłatnie wykonali renowację metalowych drzwi z oryginalnymi drzwiami pancernymi i tablicę poglądową. Obecnie “EIN MANN” stanowi swoistą atrakcję wojenną miasta Puszczykowa. Ten mały obiekt fortyfikacyjny pojawił się niedawno na zagranicznych, internetowych mapach turystycznych Puszczykowa:
https://www.gazeta-mosina.pl/2019/final-projektu-ein-mann-bunker/
Zainicjowałem ( artykuł i nagłośnienie sprawy ) akcję poszukiwań metalowej rzeźby orła tzw. gapy, umieszczonego nad wejściem do rezydencji-pałacu- namiestnika III Rzeszy w Kraju Warty Arthura Greisera w Jeziorach:
https://www.gazeta-mosina.pl/wp-content/uploads/2018/11/GMP_pazdziernik_2018_net.pdf
Odnalazłem źródło, wskazujące dotychczas nieznanych architektów budynku dawnej, legendarnej Restauracji “Leśna” w Puszczykowie koło Poznania, powstałej na początku XX w. Architektami tego wyjątkowo ważnego dla historii Puszczykowa obiektu okazała się sławna, poznańska spółka architektoniczna Böhmer & Preul:
Odnalazłem źródło, wzbogacające historię Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, o szczegóły przygotowań obiektu do Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 r. Materiały w tej sprawie przekazałem do archiwum Teatru Wielkiego w Poznaniu:
https://www.ground-aviation.pl/teatr-wielki-im-stanislawa-moniuszki-w-poznaniu/
Od wielu lat prowadzę strony internetowe o tematyce historycznej, mające stałych, wiernych i wartościowych czytelników:
https://www.facebook.com/Robert-Kiszkurno-%C5%9Aladami-historii-Puszczykowa-i-okolic-248397625172984
https://pandorahistorycznebiurosledcze.blogspot.com/
Posiadam licencję przewodnika turystycznego PTTK:
https://www.ground-aviation.pl/referencje/
Posiadam uprawnienia i Certyfikat, uprawniający do oprowadzania osób i grup po ekspozycji Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu:
https://www.ground-aviation.pl/muzeum-broni-pancernej-w-poznaniu/
Zainicjowałem i przeprowadzam od 2018 r. cykliczne, autorskie spacery historyczne po Puszczykowie (w ramach koła P.T.T.K. im. Marcelego Mottego przy Oddziale Poznańskim). W 2020 r. wędrowaliśmy “Śladami historii Puszczykowa” w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa; w 2021 r. w rocznicę nadania praw miejskich dla Puszczykowa:
https://www.gazeta-mosina.pl/wp-content/uploads/2020/09/GMP_10_2020_net.pdf
W 2021 r. zostałem zaproszony w charakterze przewodnika historycznego do udziału w projektach lokalnych fundacji Puszczykowa. W ramach interesujących projektów opracowałem i przeprowadziłem zwiedzania-spacery historyczne m.in. dla artystów-malarzy, uczniów Szkoły Podstawowej i harcerzy:
https://www.ground-aviation.pl/prowadzenie-spaceru-historycznego-w-dniu-swieta-niepodleglosci/
MOJĄ SZCZEGÓLNĄ PASJĄ JEST:
ODKRYWANIE, CO NIEODKRYTE,
NIEZNANE LUB ZAPOMNIANE.
DLATEGO TEŻ
SERDECZNIE ZAPRASZAM
NA WYJĄTKOWE WYCIECZKI
I SPACERY HISTORYCZNE ZE MNĄ.