NARESZCIE! UPAMIĘTNIENIE MIEJSCA SĄDOWEJ ZBRODNI KOMUNISTYCZNEJ W LESIE NA SKRAJU PUSZCZYKOWA.

Udało się – mój wniosek z 2019 roku o upamiętnienie miejsca zbrodni komunistycznej, złożony na ręce Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu został zrealizowany ( patrz wniosek – https://www.ground-aviation.pl/nowe-miejsce-pamieci-pod-poznaniem/ ).

W dniu 27 kwietnia 2023 roku w lesie, na skraju Puszczykowa, w rejonie drogi nr 430 Poznań-Mosina odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika, poświęconego majorowi Bolesławowi Rubaszewskiemu ps. „Korczak”, byłemu Powstańcowi Wielkopolskiemu, założycielowi w 1945 roku tajnej organizacji antykomunistycznej „Polskie Siły Zbrojne”. Upamiętniono także siedmiu nieznanych z imienia i nazwiska żołnierzy Wojska Polskiego oraz zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Wszystkich zamordowano w tym lesie metodą „katyńską” tj. strzałem w tył głowy w 1945 i 1946 roku. Major Bolesław Rubaszewski ps. „Korczak” zginął za to, że chciał i walczył o wolną, niezależną, niepodległą Polskę. Jego imię miało zniknąć z kart historii, ale tak się nie stało. Sprawa ujrzała światło dzienne dopiero w 2001 roku, kiedy to przypadkowy świadek tej tragedii zdecydował się przerwać milczenie i w przesłanym liście opisał, co widział. Wskazał też charakterystyczne drzewo, które „znaczyło” miejsce tej komunistycznej zbrodni sądowej. To dąb o dwóch pniach w kształcie litery V, znaczący w sposób naturalny rejon zbrodni i niosący – jak się wydaje – szczególną symbolikę. W zeszłym roku – po wichurach – na dąb upadła ogromna sosna. Przetrwał, nie złamał się i stoi do dzisiaj. Drzewo stanowiło dotychczas jakby naturalny „pomnik” tej tragedii. Natomiast w ubiegły czwartek odsłonięto uroczyście dwie duże stelle kamienne – jedna z nich ku czci mjr Bolesława Rubaszewskiego ps.”Korczak”. Minęły prawie cztery lata, gdy złożyłem formalny wniosek do Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu o trwałe upamiętnienie tego zdarzenia i miejsca, które położone jest przy uczęszczanym, żółtym szlaku turystycznym im. Bernarda Chrzanowskiego. Wówczas mój wniosek został uwzględniony, życzliwie przyjęty i po kilku latach tytanicznej pracy archiwalnej, w tym szeregu kwerend i poszukiwań przeprowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu udało się ustalić więcej szczegółów tego sądowego, komunistycznego mordu. Uwieńczenie wszystkich działań nastąpiło w dniu 27 kwietnia 2023 roku – odsłonięto pomnik. Przywróciliśmy pamięć o tych, o których nie chciano pamiętać, a wszyscy zamordowani żołnierze mieli pozostać na zawsze anonimowi. Tak się nie stało – trwałe upamiętnienie – pomnik stoi i to przy żółtym szlaku turystycznym im. Bernarda Chrzanowskiego.

Serdecznie podziękowania dla organizatorów uroczystości: Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu (fundator pomnika) i Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Więcej relacji z uroczystości:

https://dzieje.pl/wiadomosci/pomnik-ofiar-komunistycznych-zbrodni-sadowych-stanal-w-puszczykowie

https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/wielkopolskie-pomnik-ofiar-komunistycznych-zbrodni-sadowych-stanal-w-puszczykowie,457750.html

error: Kopiowanie niedozwolone!!