GRÓB UCZESTNIKA POWSTANIA POZNAŃSKIEGO 1956 ODNALEZIONY NA PERYFERIACH WROCŁAWIA.

W listopadzie 2021 roku, na dalekich peryferiach Wrocławia, na niewielkim cmentarzu Wrocław-Pawłowice odnalazłem grób śp. Edwarda CZŁAPY (1938-2010), uczestnika i bohatera Powstania Poznańskiego 1956. Zmarł samotnie w 2010 roku i został pochowany w kwaterze przeznaczonej dla osób bezdomnych oraz bez prawa do zasiłku. Pogrzeb zorganizował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu, na koszt miasta. Uczestnikiem miała być… tylko jedna osoba(?!)

Edward CZŁAPA jest jedną z najbardziej znanych postaci-uczestników Powstania Poznańskiego 1956. Występuje w wielu publikacjach i opracowaniach naukowych, poświęconych tym wydarzeniom. To właśnie on dowodził uzbrojoną, zmotoryzowaną grupa „wypadową”, której zamiarem było zdobycie broni na lokalnych posterunkach Milicji Obywatelskiej, a następnie dostarczenie jej walczącym w Poznaniu robotnikom. W dniu 28 czerwca 1956 roku około godziny 18.00 grupa Edwarda CZŁAPY dotarła również do podpoznańskiego Puszczykowa, gdzie zaatakowała posterunek Milicji Obywatelskiej przy ulicy Poznańskiej. Grupa została rozbita w dniu 29 czerwca 1956 roku w okolicach Kościana. Po wydarzeniach czerwcowych Edward CZŁAPA poddany był brutalnemu śledztwu i najprawdopodobniej – jak wielu uczestników tamtych wydarzeń – prześladowany. Po ogłoszonej amnestii opuścił rodzinną Wielkopolskę, a jego udział w Powstaniu Poznańskim 1956 r. znacząco wpłynął na jego późniejsze losy życiowe. Zmarł samotnie w marcu 2010 r.

Zaledwie kilkaset metrów do cmentarza Wrocław-Pawłowice znajduje się Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 23. W rozmowie z Panią dyrektor mgr Grażyną Stachowiak przekazałem informację o grobie Edwarda CZŁAPY, znajdującym się na pobliskim cmentarzu. Pani dyrektor bardzo podziękowała za zupełnie nowe, bezcenne i ciekawe informacje, jednocześnie zapewniając mnie, że szkoła obejmie „symboliczną” opiekę nad mogiłą Edwarda CZŁAPY, a pamięć o jego udziale w Powstaniu Poznańskim 1956 na pewno będzie tutaj kultywowana.

DZIĘKUJĘ!

Robert Kiszkurno

error: Kopiowanie niedozwolone!!